Ammatillinen tieto

980/1550 nm aallonpituusjako -multiplekseri (WDM)

2021-07-21
980/1550nm aallonpituusjakoinen multiplekseri (WDM) on erbium-seostettujen kuitulaserien ja vahvistimien keskeinen komponentti. 980/1550nm WDM on pääosin valmistettu yksimuotoisesta kuidusta (SMF) ja valmistettu käämitysfuusiokartioitusmenetelmällä. Kun optisen kuidun viestintä- ja tunnistustekniikka kehittyvät ja polarisaatiota ylläpitävien kuitujen, PMF-kiertovesipumppujen ja eristimien kehittäminen on onnistunut, yhä useammat järjestelmät käyttävät PMF: ää ja polarisaatiota ylläpitäviä laitteita optisen lähetyksen polarisaatio-ominaisuuksien paketoimiseksi osajärjestelmässä.

Kuitulaserin ja emittoivan ilmakehän polarisaation vakaan lähdön toteuttamiseksi. Järjestelmän siirtolaitteena WDM: llä on oltava FBT-tyypin vuoksi korkean suorituskyvyn polarisaation ylläpito-ominaisuudet 1550 nm: n portissa. Lisäksi FBT -tyyppisellä liittimellä on alhaisen häviön ominaisuudet, hyvä lämpötilan vakaus, tukeva rakenne ja yksinkertainen valmistusprosessi. Siksi FBT -tyypin 980/1550nm PMF WDM on tullut vaatimus PMF -lasereiden ja vahvistimien kehittämiselle.

980 nm: n pumpun valonlähteen lähtö on enimmäkseen polarisoitumaton valo. Valonlähteen lähtökuidun vastaamiseksi 980 nm: n portti käyttää HI1060 SMF: ää ja 1550 nm: n portti sivuttaista helppoa kytkentää ja vastaavaa PMF: ää. Jotta PMF: n jännitysvyöhyke ei vaikuttaisi kuitujen väliseen energiakytkentään, PMF: n nopea akseli säädetään yhdenmukaiseksi kahden kuidun ydinliitosten kanssa ennen kahden kuidun FBT: tä. Lasersäde etenee kuidun kartiossa, jonka halkaisija muuttuu suuresta pieneksi ja ytimen käänteisen tilan toimintatilakentän säde pienestä suureksi. Kun kuidun ytimen normalisoitu taajuus laskee tietylle tasolle, kuituytimen sulkuvaikutus ohjatussa lähetyksessä vähenee huomattavasti. Tässä vaiheessa suuri osa optisen kentän energiasta siirtyy verhoukseen ja se on vuorovaikutuksessa ilman tai muiden taittumisten kanssa. Väliaine, jolla on alhaisempi taitekerroin kuin alkuperäinen kuitupäällyste, muodostaa epäsäännöllisen aaltoputken. Kun aaltojohdon halkaisija muuttuu, kytkentä tapahtuu tilojen välillä, ja optinen teho jakautuu kytkentäkertoimen ja kytkentäpituuden mukaan toisessa kartiossa ja kytketään ulos, jolloin siitä tulee laitteen lisähäviö.

Koska väli 980 nm ja 1550 nm välillä on suurempi, niiden kytkentäkertoimet ovat myös melko erilaisia, joten on helpompi toteuttaa kytkimen aallonpituusjakoinen multipleksointi. Liekin lämpötilan ja venytysnopeuden asianmukainen valinta, FBT saa tietyn kytkentämekanismin, 1550 nm: n valo on energiakytketty kuitujen väliin, kun valoenergia vaihdetaan ja kytketään takaisin PMF: ään, 980 nm: n valo on lähes kokonaan kytketty SMF: ään, Laitteet Tätä ominaisuutta voidaan käyttää 980/1550 nm: n WDM -muodossa.

980/1550 nm: n aallonpituusjakoisella multiplekserillä WDM on 0,2 dB: n lisäyshäviö, 32 dB: n eristys ja 22,8 dB: n sammutussuhde 1550 nm: n aallonpituudella. Se varmistaa polarisaatio -ominaisuudet ja pienen häviön koko polarisaatiota ylläpitävästä kuitujärjestelmästä: aallonpituudella 980 nm aallonpituus 0,2 dB, eristys 14,8 dB. PMF WDM: n kehittäminen ratkaisi onnistuneesti PMF -lasereiden ja vahvistimien polarisaatiovakauden ongelman, ja sillä oli tärkeä rooli lasereiden ja vahvistimien kehittämisessä Guanghen piirikunnassa.